Пошук від
Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Історичний інтернет-довідник
Історичний інтернет-довідник
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ


Криворіжжя

Криворіжжя - село, центр сільської Ради, розташоване при злитті річок Бика і Водя­ної, за 20 км на захід від районного центру та залізничної станції Добропілля. Населення - 1374 чоловіка. Сільській Раді підпорядковано
також населені пункти Артема, Завидо-Борзенка, Завидо-Кудашеве, Зелене, Новокриворіжжя, Новомар'ївка, Новофедорівка, Ракша.
Центральна садиба колгоспу «Червоний пар­тизан» розташована у Криворіжжі. Господарство має 4602 га орної землі, 134 га саду. Кол­госп виробляє, зерно і продукти тваринництва.
У селі - середня школа, будинок культури на 400 місць, бібліотека. Функціонують лікарня, пологовий будинок, єаптека. Працює, відділен­ня «Сільгосптехніки».
Криворіжжя засноване у першій половині XVIII ст. 1906 року місцеві селяни розгромили поміщицьку економію, а хліб та інвентар розпо­ділили між собою. Житель села Й. І. Тютюнник був делегатом І Всеукраїнського з'їзду Рад від Криворізької волості. На початку 1918 року створено ревком. У лютому-березні того ж року Ради робітничих депутатів добропільських рудників узяли на облік усі навколишні поміщицькі маєтки, розподілили землю і худобу серед бід­няків. Селяни відправили 10 вагонів зерна у промислові райони Росії. Для боротьби з австро-німецькими окупантами та гайдамаками в 1918 році було створено партизанський загін у складі 300 чоловік на чолі з І. Т. Трембою і М. С. Підопригорою. У боротьбі за Радянську владу за­гинули А. П. Могилатов, І. Т. Трембо, Г. Є. Кругликов та ін.. Усього - 35 жителів села. Вони поховані в братській могилі; колгоспу, створе­ному у 1929 році, присвоєно назву «Червоний партизан». У липні 1920 року бандити закату­вали комуніста Д. Г. Зайцева, вбили члена ком­незаму М. Я. Миронова, спалили будинок кому­ніста Й. І. Тютюнника.
В роки Великої Вітчизняної війни уродженець Завидо-Кудашевого П. Ф. Рева воював у партизанському з'єднанні генерал-майора О. М. Сабурова. Він забезпечив переправу отрядів С. А. Ковпака та О. М. Сабурова через Дніпро. В ніч на 7 листопада 1942 року 8-ії батальйон під командуванням П. Ф. Реви за 10 км униз за течією від м. Лоєва форсував Дніпро. Бійці батальйону блокували всі під­ходи до міста і локалізували дії ворожого гарні­зону в Брагині. 8 листопада німецьке командування перекинуло до Лоєва війська. Більше двох діб, протягом яких ішла переправа парти­занських з'єднань, батальйон утримував позиції. Спроба гітлерівців зірвати переправу черги Дніпро провалилася. Під час бою за с. Храпунь, Пінської області БРСР 10 лютого 1943 року П. Ф. Рева загинув.

Криворіжжя - cучасна карта