Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Донецька область

Донецька область розташована в степовій зоні на південному сході республі­ки. На південному заході й заході вона межує із Запорізькою та Дніпропет­ровською, на півночі і північному заході - з Харківською, на північному сході
- з Ворошиловградською областями УРСР, а на сході з Ростовською областю РРФСР. На півдні область омивається Азовським морем. Її територія - 26,5 тис. кв. км (4,4 проц. території республіки). Населення - 4,9 млн. чоловік (10,4 проц. жителів УРСР), середня густота на 1 кв. км - 184,7 чол. У містах: проживає 87,4 цроц., у селах - 12,6 проц. населення; Українців - 55,5 проц., росіян - 37,6 проц. В обла­сті 18 адміністративних районів, 49 міст, з них 19 обласного підпорядкування, 138 селищ міського типу і 1254 сільські населені пункти, підпорядковані 196 сіль­ським Радам.
Поверхня місцевості - хвилясто-рівнинна. Найбільші підвищення (до 350 м) - на північному сході Донецького кряжа. На території області протікають ріки Сіверський Донець і Кальміус, які належать до басейнів Дону та Азовського моря. Є кілька озер: Лиман (поблизу м. Красного Лиману), Банне (в Слов'яногірську) та З солоних озера (в районі Слов'янська). Через обмаль водних ресурсів для постачан­ня міст і промислових підприємств широко використовуються штучні водосховища: Карлівське (на р. Вовчій), Зугресівське (на р. Кринці), Старокримське (на р. Каль­чику), Глухівське та інші.
Донецька область - вугільно-металургійна база УРСР. Тут зосереджено 40 проц. вугільних запасів УРСР - понад 19 млрд. тонн. Є також поклади високоякісних флюсових та будівельних вапняків, доломіту, гіпсу, вогнетривких і пластичних глин, кварцового піску, крейди, пісковику, кристалічних будівельних матеріалів, зосереджено 56 проц. усіх запасів цементної сировини республіки. У над­рах східного крила Артемівської улоговини і південно-східного крила Слов'янського купола залягають найбільші поклади солі в СРСР. У 1964 році за 20 км від міста Жданова виявлено поклади залізної руди, які обчислюються в 1 млрд. тонн.
Грунтово-кліматичні умови сприятливі для вирощування зернових і технічних культур-озимої та ярої пшениці, кукурудзи, ячменю, соняшнику. Грунти тут переважно чорноземні. По долинах річок Мокрих Ялів і Бахмутки, на узбережжі Азоеського моря, а також вздовж рік, що впадають у моря, трапляються солонці.
Заселення території області почалося ще за доби палеоліту. Пам'ятки кам'я­ного віку відомі більш як у 35 пунктах. Найдавнішу з них було виявлено поблизу Амвросіївки, її датовано раннім палеолітом (300-100 тис. років тому). Стоянки кінця раннього палеоліту відкриті поблизу Олександрівки та Антонівки, у Мар'їнському районі (100-30 тис. років тому). Майстерні для обробки кременю тієї ж доби виявлені біля сіл Білоярівки, Успенки і Новоклинівки Амвросіївського району.
Поселення пізнього палеоліту (30-14 тис. років тому) відкриті поблизу Сіверського Дінця, біля сіл Богородичного, Пришиба, Тетянівки. Широко відома стоянка мисливців на зубрів, розташована поблизу Амвросіївки. Менше вивчений мезоліт (13-8 тис. років тому). До цієї пори належать залишки поселень, виявлених біля сіл Дронівки Артемівського району, Діброви Краснолиманського району, в урочищі Кремінна Гора недалеко від с. Олександрівки Марійського району.
На території області відомо 25 неолітичних пам'яток (V-III тис. до н. е.). Поселення цього періоду виявлені вздовж берегів Сіверського Дінця - у селах Брусівці, Дронівці, Іллічівці, Райгородку та ін. На території області тоді були центри видобутку та обробітку кременю - біля с. Широкого Амвросіївського району від­крито штольневі виробки. Донецький кремінь був також предметом міжплемінного обміну. Відомо понад ЗО древніх майстерень біля Казенного Торця, Сухого Торця, Кривого Торця, Бахмутки, Осики, Кринки та ін. Гадають, що вони існували і в часи раннього металу (III-II тис. до н. е.).
1930 року на території Донецької області відкрито пам'ятку європейського зна­чення - могильник неолітичного часу (поблизу м. Маріуполя), де розкопано 122 поховання.
Більш як у 80 пунктах, переважно поблизу Сіверського Дінця, Бахмутки і в Приазов'ї, знайдено пам'ятки періоду міді - бронзи (III-І тис. до н. е.) Древні розробки міді поблизу Артемівська, в Клиновому, Калинівському і поховання майстра-ливарника в Краматорську свідчать про те, що територія Донецької області була одним з центрів видобутку й обробки міді.
У VII ст. до н. е. з появою кочових скотарських племен скіфів на території області з'являються залізні знаряддя праці. Ці землі у IV ст. до н. е. були складовою частиною скіфського державного об'єднання (царства Атея). Скіфи залишили
в степу нечисленні (відомі в 6 пунктах) курганні поховання поблизу м. Ями, Артемівська, Жданова. Великий інтерес викликає скіфська статуя V ст. до н. е., знайдена біля селища Ольхівчика (нині входить у межі м. Шахтарська).Донецька область - cучасна карта